Jesteś tutaj: Start / Szkoła / Pedagog

czwartek             9:00 – 13:00
piątek                  9:00 – 13:00
Gabinet pedagoga szkolnego mieści się na parterze  w pokoju nr 4

Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać?
Zwróć się do pedagoga szkolnego jeżeli:
• Chciałbyś z kimś porozmawiać
• Nie wiesz jak efektywnie się uczyć
• Nie umiesz się skoncentrować na lekcji
• Masz problemy emocjonalne
• Inni ludzie wciąż narzekają na Twoje zachowanie
• Masz ciekawe pomysły, z którymi chcesz się podzielić
• Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób
• Chcesz po prostu podzielić się swoją radością i sukcesami

Dlaczego w szkole potrzebny jest pedagog?
We współczesnym świecie coraz więcej uczniów ma różne problemy emocjonalne i zaburzenia zachowania. Dzieci nie potrafią same sobie poradzić z negatywnymi emocjami i stają się bardziej agresywne albo wycofane w kontaktach społecznych, co efekcie może doprowadzić do różnych form niedostosowania społecznego oraz licznych, poważnych problemów emocjonalnych. Pedagog powinien być rzecznikiem praw ucznia oraz koordynatorem wszystkich działań podejmowanych w celu niesienia pomocy uczniowi. Pedagog jest specjalistą w dziedzinie wychowania. Potrafi nawiązać właściwy kontakt z ludźmi, a także rozpoznać i zdiagnozować sytuacje problemowe. Posiada on wiedzę oraz umiejętność prowadzenia terapii, sztuki mediacji, do rozpoznawania i diagnozowania różnorodnych sytuacji problemowych, do organizowania i prowadzenia różnych form zajęć indywidualnych i grupowych (warsztatów, pogadanek, prelekcji, szkoleń dla nauczycieli, pedagogizacji dla rodziców, do tworzenia programów terapeutycznych, profilaktycznych i innych).
Pedagog ma obowiązek współpracy z różnymi instytucjami publicznymi pomagającymi dziecku i rodzinie.
Należą do nich:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (oddział terenowy),
Sąd Rejonowy (Wydział Rodzinny i Nieletnich),
Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Pedagog służy swoją pomocą: dorosłym opiekunom dzieci, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami wychowawczymi w domu. Nie należy wstydzić się korzystać z pomocy pedagoga. Ważne jest przecież dobro dziecka. Dbajmy razem o prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny naszych dzieci, a będą one szczęśliwe. Zapewnijmy im poczucie bezpieczeństwa i możliwość optymalnego rozwoju przez naukę, zabawę oraz realizację ich marzeń. Wspólnie wzmacniajmy ich poczucie własnej wartości, a będziemy spokojni o ich przyszłość oraz dumni z ich efektów w nauce.